W dniach 6-7 września w Czarnej Białostockiej odbyły się VIII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej.
Pierwszego dnia , kiedy w Zielonej k/Białegostoku odbywały się zawody strzeleckie , w Czarnej Białostockiej myśliwi i leśnicy z Polski , Litwy i Białorusi oraz osoby zainteresowane tematem , uczestniczyli w Seminarium na temat „Gospodarki populacją dzika w sytuacji zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń (ASF)”. Wygłoszone referaty, wypowiedzi i dyskusje w szerszym gronie pokazały , że choć sprawa jest bardzo poważna i wymaga natychmiastowego działania, u nas wciąż tkwi w martwym punkcie , a wszelkie przepisy i rozporządzenia władz wyższego szczebla, jak i lokalnych , paradoksalnie utrudniają myśliwym planowany odstrzał dzików. Skutek jest taki , że przyrost dzików powiększa się w zastraszającym tempie, co skutkuje rosnącymi szkodami w uprawach rolnych , a to może doprowadzić wiele kół łowieckich do finansowej katastrofy. Burzliwą dyskusję trzeba było jednak odłożyć na później , bo organizatorzy już czekali z następną atrakcją.
Po części seminaryjnej zaproszeni goście udali się na uroczyste otwarcie Ośrodka Edukacji Leśnej im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej w skład którego wchodzi zabytkowa wyłuszczarnia nasion oraz sala konferencyjno-edukacyjna. Maszyny oraz urządzenia z 1934 roku , chociaż obecnie stanowią muzealny wystrój wnętrz ,są w pełni sprawne i gotowe do procesu technologicznego wyłuszczania nasion oraz żywicowania. Dopełnieniem całości jest imponujący zbiór archiwalnych zdjęć .Wszystko to tworzy piękny kompleks edukacyjny i niespotykaną atrakcję turystyczną.
W niedzielę ciąg dalszy spotkań Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej rozpoczął się uroczystym nabożeństwem w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej. Myśliwski wystrój wnętrza kościoła wykonany z poroży jeleni oraz ołtarz św. Eustachego – patrona myśliwych i leśników wzbudzał zachwyt wielu gości , którzy z tej okazji przyjechali z różnych stron Polski. Po zakończonym nabożeństwie, nad zalewem Czapielówka, rozpoczął się festyn . Słoneczna pogoda sprzyjała plenerowej imprezie .Obchody rozpoczęły się koncertem Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” z Kwidzyna, po którym nastąpiło oficjalne otwarcie Spotkań Hubertowskich. Myśliwi oraz leśnicy przygotowali na czas obchodów szereg atrakcji m.in.: konkurs na najlepsze „Hubertowskie Jadło”, występ Sygnalistów Myśliwskich przy ZO PZŁ w Białymstoku, prezentację sokolników oraz trofeów łowieckich. Dodatkowo Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Knyszyńska zaoferował atrakcje i konkursy o tematyce promującej drewno jako surowiec całkowicie odnawialny.
Niebywałą atrakcją dla myśliwych i sympatyków łowiectwa były dwie wystawy. Jedna , fotograficzna Magdy Langer z Krakowa , autorki zdjęć o tematyce łowieckiej, laureatki prestiżowych nagród fotograficznych m.in. Łowca Polskiego , która została nagrodzona też przez organizatorów tegorocznej imprezy hubertowskiej oraz druga, niezwykła wystawa medali, plakiet, odznak i oznak łowieckich ze zbiorów Bogdana Kowalcze pn „Zwierzyna w falerystyce i na pocztówkach”, jednego z czołowych polskich kolekcjonerów, członka Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej , którego wystawy są wielkimi wydarzeniami , zachwycającymi zwiedzających i promującymi polską kulturę łowiecką.
Jak zwykle ogromne zainteresowanie wzbudzali Kawalerowie Zakonu Orderu Złotego Jelenia z Krakowa , stowarzyszenia kultywującego staropolskie tradycje łowieckie . Oryginalne stroje i niespotykana dziś galanteria myśliwska oraz nieodparty urok kawalerów zachęcał uczestników festynu do robienia wspólnych zdjęć.
Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli:
Gmina Czarna Białostocka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku oraz Centrum Kultury Łowieckiej w Czarnej Białostockiej, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Parafia pw.Św. Rodziny oraz Dom Kultury w Czarnej Białostockiej .
Alicja Milewska