Już po raz dziewiąty, w dniach 5-6 września br odbyły się Spotkania Hubertowskie w Czarnej Białostockiej.
W sobotę , kiedy myśliwi rywalizowali o miano najlepszego strzelca na strzelnicy w Karakulach, w Czarnej Białostockiej odbyło się IV Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pod trochę przewrotnym tytułem „Czy warto liczyć zwierzynę ?”, w którym wzięli udział myśliwi, leśnicy, ludzie świata nauki , samorządowcy oraz myśliwi z Białorusi i Litwy. Wybór tematów jakie zaprezentowano podczas tegorocznego sympozjum okazał się strzałem w dziesiątkę i spowodował burzliwe dyskusje, które toczyły się nie tylko podczas wykładów, ale i w kuluarach, bowiem problem ASF na naszych terenach i potęgujące się szkody w uprawach rolnych , wciąż są tematem najbardziej interesującym zarówno myśliwych, rolników jak i leśników. Z doniesień naukowych jasno wynika , że zmiany zachodzące w biologii i sposobach żerowania oraz zachowaniu zwierząt – w szczególności dzików – to problem z którym będziemy musieli się zmierzyć , o którym należy dyskutować i wspólnie szukać korzystnych rozwiązań. Dodatkową atrakcją spotkania , były wystawy fotograficzne, malarska, biżuterii myśliwskiej i trofeów łowieckich pozyskanych przez Dianę.
Następnego dnia , uroczystości hubertowskie rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej z udziałem wielu pocztów sztandarowych Kół Łowieckich, leśników, myśliwych oraz zaproszonych gości . Przed ołtarzem św. Eustachego- patrona leśników i myśliwych, przystrojonym porożami jeleni oraz przy dźwiękach myśliwskiej muzyki w wykonaniu Zespołu „Hubertus” z Kwidzyna, uroczystość ta nabrała szczególnego uroku. Po mszy , sympatycy tej znanej już od lat imprezy, udali się nad Zalew Czapielówka, gdzie jak zwykle było mnóstwo atrakcji . Tradycyjnie już odbył się konkurs kulinarny „Hubertowskie Jadło”, gdzie można było skosztować potraw przygotowanych przez uczestników w kategoriach: potrawy z ziemniaków, leśne rarytasy , nalewki i inne leśne rarytasy. Na usytuowanej na pomoście scenie odbywały się koncerty orkiestry dętej z Sokółki, zespołu „Hubertus”, solistów zespołu „Belcanto”, zespołów „I o to chodzi” oraz „Sakseufonia”, Trio Akordeonowego „Akord”, „Gaj”, oraz zespołu muzyki myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka.
Ogromne zainteresowanie wzbudziły pokazy sokolników, wabienia zwierzyny, a także prezentacja psów myśliwskich. Można było wziąć udział w wielu konkursach i zabawach. Szczególnie dużo atrakcji przewidzianych było dla dzieci i młodzieży, bo propagowanie tradycji i kultury łowieckiej oraz leśna edukacja społeczeństwa już od najmłodszych lat, jest miedzy innymi celem tych spotkań.
Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Powiat Białostocki, Gmina Czarna Białostocka, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku, Parafia pw. Św. Rodziny, Dom Kultury w Czarnej Białostockiej.
Alicja Milewska