W dniach 17-19 marca 2023 roku w gościnnych progach Ośrodka Hodowli Zwierzyny PZŁ w Niecieczy zgromadzili się pasjonaci kynologii łowieckiej. Odbyło się tam pierwsze szkolenie kandydatów na Sędziów Pracy Psów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego w specjalnościach tropowce i posokowce.

Piątek był dniem przeznaczonym na zagadnienia teoretyczne. Po szczegółowym omówieniu regulaminów i dyskusji, kandydaci przystąpili do egzaminu teoretycznego. Musieli wykazać się wiedzą w zakresie postanowień ogólnych regulaminów imprez kynologicznych, regulaminów prób, konkursów i ocen tropowców lub posokowców w warunkach naturalnych, a także „Regulaminu Polowań”.

W sobotę przyszedł czas na praktykę. Przed południem kandydaci na sędziów musieli wykazać się kompetencjami w zakresie wytyczania i zakładania ścieżek tropowych, po południu zaś umiejętnością prawidłowej oceny psa i przewodnika podczas pracy na tropie i odłożenia. W trakcie oceniania kandydatów, egzaminatorzy dużą wagę przykładali nie tylko do prawidłowości wystawionych ocen, ale również umiejętności przedstawienia przewodnikowi uzasadnienia wystawionych ocen oraz omówienia pracy psa i menera.

W szkoleniu i egzaminie wzięło udział 11 kandydatów wyłonionych spośród bez mała 100 zgłoszonych osób, które spełniły wymogi formalne, takie jak członkostwo w PZŁ czy minimum 5-letni staż pracy z psami wybranej specjalności podczas polowań. Sześć osób zdawało egzamin w specjalności tropowce, cztery w specjalności posokowce, jedna osoba przystąpiła do egzaminu w obydwu specjalnościach. Kandydatów oceniała komisja egzaminacyjna w składzie Wojciech Galwas (przewodniczący), Marek Pudełko, Grzegorz Siwiec i Wojciech Toboła. Aby ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym należało uzyskać minimum 70 procent możliwych do zdobycia punktów w części teoretycznej i tyle samo w części praktycznej. Wszyscy zdający znacząco przekroczyli ten próg. Tym samym komisja stwierdziła, że wszyscy kandydaci zdali egzamin, podkreślając przy tym wysoki poziom ich wiedzy i umiejętności oraz zauważalne duże doświadczenie praktyczne. Cieszy fakt, że na dzień dzisiejszy mamy 50 sędziów PZŁ. Duże zainteresowanie tym tematem napawa optymizmem i jest realną szansą na upowszechnienie pracującego psa myśliwskiego w naszych łowiskach.

Przyszłym sędziom życzymy powodzenia oraz wielu radości i sukcesów podczas dalszej pracy z psami myśliwskimi i ich przewodnikami.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱