Myśliwi ratują bioróżnorodność naszych pól i lasów
Działania myśliwych w ramach zrównoważonego łowiectwa często koncentrują się na zachowaniu siedlisk, monitorowaniu populacji oraz ograniczeniu zagrożeń dla zwierzyny łownej. I choć zwyczajowo myśliwy kojarzony jest z lasami, to należy pamiętać, że przeważająca część obwodów łowieckich położona jest w terenach polnych i tam koncentrują się działania myśliwych.
Jedną z aktywności myśliwych są działania w zakresie zarządzania siedliskami ptaków. Poprzez tworzenie i utrzymywanie odpowiednich terenów dla zwierzyny łownej, takich jak lasy, zadrzewienia, miedze śródpolne, bagna czy poletka łowieckie myśliwi zapewniają także miejsca bytowania dla wielu innych gatunków zarówno łownych, jak i chronionych.
Kogut – samiec bażanta
Często działania te są koordynowane z ornitologami i innymi organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody aby monitorować liczebność populacji ptaków i podejmować konkretne działania ochronne. Przykładem może być współpraca Koła Łowieckiego Jedność w Białymstoku z Fundacją Natura International Polska w projekcie Implementacja Krajowego Programu Ochrony Dubelta w Polsce – etap I (LIFE17 NAT/PL/000015), gdzie myśliwi podjęli działania mające na celu ochronę gniazd i tokowisk dubelta poprzez odstrzał drapieżników naziemnych.
Myśliwi z podlaskich kół łowieckich poza wymienionymi aktywnościami na rzecz zwiększenia bioróżnorodności podejmują też wysiłki w zakresie zwiększenia liczebności ptaków, np. bażantów.
Bażanty do Polski zostały sprowadzone kilka wieków temu. Początkowo ich hodowlą zajmowały się majątki ziemskie, głównie w zachodniej i środkowej części Polski. Z czasem liczebność bażantów wzrosła, a ptaki rozprzestrzeniły się na pozostałe tereny kraju. Bażanty dobrze przystosowały się do polskich warunków klimatycznych i siedliskowych, głównie na terenach rolniczych, w pobliżu zadrzewień i lasów. Chociaż są gatunkiem obcym, nie są uznawane za inwazyjne w Polsce, ponieważ nie wypierają rodzimych gatunków ani nie zaburzają znacząco ekosystemów.
Myśliwi inwentaryzują liczebność dzikich populacji ptaków, zasilając je w razie konieczności ptakami wyhodowanymi w specjalnych wolierach
Niestety od lat utrzymuje się negatywny trend spadku liczebności tego ptaka. Składa się na to wiele czynników. Za główne przyczyny uznaje się zmniejszenie bazy żerowej dzikich kuraków na skutek intensyfikacji rolnictwa, nawożenia, zaniku miedz i remiz śródpolnych. Nie bez znaczenia pozostaje stosowanie środków owadobójczych, które pozbawiają pokarmu owadożerne ptaki. Również łączenie pól w ogromne połacie pozbawia dzikie ptaki naturalnych schronisk w postaci zadrzewień i miedz, czyli miejsc gdzie mogą odpocząć i ukryć się przed drapieżnikami, takimi jak lisy, ptaki drapieżne czy wałęsające się psy i koty.
Myśliwi, dbając o jak najlepsze warunki do rozwoju populacji ptaków łownych, prowadzą odstrzał drapieżników łowieckich, do których zaliczają się np.: lisy, borsuki czy kuny, ale też prowadzą odstrzał gatunków inwazyjnych, zwłaszcza jenota czy norki amerykańskiej, które to niszczą lęgi, polują na pisklęta i dorosłe osobniki. Redukcja liczby tych drapieżników przyczynia się do zwiększonego sukcesu lęgowego wszystkich ptaków. Działania te mają charakter ochrony parasolowej – chroniąc gatunki łowne, myśliwi poprawiają dobrostan innych zwierząt.
Podstawą diety lisów są gryzonie, ale znaczną jej część stanowią ptaki
Myśliwi z podlaskich kół łowieckich przy okazji wsiedlania ptaków angażują społeczności lokalne oraz dzieci i młodzież. Podejmowane działania edukacyjne popularyzują wiedzę o zagrożeniach, jakie mogą stanowić dla ptaków zmiany w środowisku czy działalność człowieka. Dzięki takim inicjatywom zwiększa się świadomość ekologiczna, co przekłada się na lepszą ochronę gatunków ptaków.
Akcja wsiedlania bażantów może być doskonałą lekcją przyrody dla najmłodszych
Należy wspomnieć, że choć bażant czy kuropatwa są gatunkami łownymi i można na te ptaki polować zgodnie z prawem, to podlascy myśliwi nie korzystają z tego prawa. Myśliwi z KŁ Jedność choć od kilku lat wpuszczają do swych łowisk po kilkaset ptaków, nie wykonują na nie polowania. Do czasu uzyskania odpowiednich liczebności populacji tych ptaków wprowadzają ograniczenia odstrzałów oraz monitorują populację w celu zapewniania równowagi pomiędzy polowaniami a ochroną zagrożonych gatunków.
Myśliwi mają pozytywny wpływ na ochronę ptaków poprzez działania takie jak zarządzanie siedliskami, kontrola drapieżników, edukacja i finansowanie projektów ochronnych. Zrównoważone łowiectwo, które uwzględnia ochronę przyrody, wspiera bioróżnorodność i przyczynia się do ochrony zagrożonych gatunków ptaków.