Stop dezinformacji. PZŁ czuwa nad rzetelnością debaty publicznej. Cała prawda nt. posiadaczy broni w Polsce

Po czwartkowym głosowaniu w sejmie nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o broni i amunicji, w przestrzeni medialnej powielane są nieprawdziwe informacje mówiące o tym, że myśliwi są jedyną uprzywilejowaną grupą posiadaczy broni palnej, która zwolniona jest z obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych, których domaga się 94 % społeczeństwa.

Polski Związek Łowiecki dementuje te informacje:

Aktualnie w Polsce uprawnionych do posiadania broni palnej jest 323 983 osoby z czego:

35 392 osoby posiadają broń do celu ochrony osobistej (obowiązek badań okresowych);

764 osoby posiadają broń do celu ochrony osób lub mienia (obowiązek badań okresowych);

137 404 osoby posiadają broń do celów łowieckich;

70 898 osób posiada broń do celów sportowych;

101 osób posiada broń do celów rekonstrukcji historycznych;

76 249 osób posiada broń do celów kolekcjonerskich;

1 732 osoby posiadają broń do celów pamiątkowych;

1 264 osoby posiadają broń do celów szkoleniowych;

179 osób posiada broń do innych celów.

Aktualnie do wykonywania okresowych badań lekarskich i psychologicznych zobowiązane są jedynie osoby posiadające broń do celów ochrony osobistej i ochrony osób i mienia w liczbie 36 156. Pozostałe osoby posiadające broń do celów łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych, szkoleniowych oraz innych w liczbie  287 827 nie są zobowiązane do wykonywania okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Myśliwi nie są zatem w żaden sposób uprzywilejowani. Zaliczają się do jednej z 7 kategorii posiadaczy broni palnej, dla których ustawodawca nie przewidział obowiązku wykonywania okresowych badań lekarskich i psychologicznych.

Warto przy tym nadmienić, iż osoby posiadające broń do celów łowieckich, jako jedyne nie mogą posiadać broni krótkiej – pistoletów i rewolwerów, a broń palną mogą nosić jedynie w obwodzie łowieckim w trakcie wykonywania polowania.

W przestrzeni medialnej przytacza się jedynie badania opinii publicznej zlecone przez Koalicję Niech Żyją i wykonane na grupie 850 osób, z których 94 % opowiedziało się za obowiązkowymi okresowymi badaniami lekarskimi i psychologicznymi myśliwych. Całkowicie natomiast pomija się wyniki konsultacji społecznych projektu nowelizacji ustawy o broni i amunicji, w których wzięło udział 8 298 osób, z których 52 % wyraziło zdecydowany brak zgody na wprowadzenie obowiązkowych okresowych badań lekarskich dla myśliwych, a 53 % zupełnie nie zaakceptowało proponowanych w projekcie nowelizacji zmian.

Liczba osób posiadająca broń w Polsce. Źródło: Komenda Główna Policji
Liczba osób posiadająca broń w Polsce. Źródło: Komenda Główna Policji
Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱