Stoisko promocyjno-edukacyjne Klubu Dian – relacja z VI Pikniku Leśnego w Nadleśnictwie Hajnówka na obchody 100-lecia Lasów Państwowych

Jeszcze kilka lat temu kobieta na polowaniu była rzadkością. Obecnie polujących kobiet, czyli dian na wszystkich myśliwych przypada jedynie około 3% kobiet polujących, a liczba ta stale rośnie. Klub Dian Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) to organizacja zrzeszająca kobiety polujące w Polsce, a który został założony z ich inicjatywy 25 lutego 2015 roku w Warszawie.

Założenie Klubu poprzedziło spotkanie pod hasłem „Dianą być”, które odbyło się 14 marca 2014 roku w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie. Celem zrzeszenia jest promowanie kultury łowieckiej, integracja środowiska myśliwskiego, oraz rozwój umiejętności i wiedzy związanych z łowiectwem wśród kobiet. Klub Dian organizuje szkolenia, warsztaty, konferencje i seminaria, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji i wiedzy jego członkiń. Te inicjatywy obejmują szeroki zakres tematyczny, od technik łowieckich po zagadnienia związane z ochroną przyrody. Członkinie aktywnie promują łowiectwo poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach publicznych, targach łowieckich i wystawach. Klub wspiera również inicjatywy mające na celu popularyzację tradycji łowieckich wśród młodzieży.

W dniu 22.06.2024 odbył się VI Piknik Leśny w Nadleśnictwie Hajnówka na obchody 100-lecia Lasów Państwowych i 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, podczas którego członkinie Klubu Dian na stoisku promocyjno – edukacyjnym przekazywały swoją wiedzę na temat łowiectwa nie tylko najmłodszym. Działania te skierowane były głównie do dzieci i młodzieży i przekazywane w formie różnego rodzaju gier, zagadek i konkursów. Jedną z nich była „memory”, która z nazwy ma służyć rozwinięciu spostrzegawczości oraz zapamiętywania jednak każda z kart prezentująca zwierzynę bytującą w naszych łowiskach była okazją do przekazania szerokiej wiedzy na temat różnych zagadnień jej dotyczących. Ogromne zainteresowanie stoiskiem, ku uciesze prowadzących — również ze strony dorosłych, było okazją do wielu rozmów na temat łowiectwa w wielu aspektach jak kultura, tradycje czy zwyczaje oraz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej. Niebywałym zaciekawieniem cieszyły się wystawione trofea w postaci zrzutów zwierzyny płowej czy skór drapieżników, które niejednokrotnie służyły jako rekwizyt do pamiątkowego zdjęcia.

Dla lasu, dla ludzi a przede wszystkim dla dzieci cztery członkinie klubu (U.Sokólska, M.Sawoniewska, I.Motylińska oraz D.Piotrowska) wraz z leśnikami, myśliwymi oraz wieloma instytucjami wspierającymi ochronę przyrody, realizowały ideę poszerzania wiedzy wszystkich przybyłych na temat polskiej przyrody.

Poza stoiskiem Klubu Dian, na przybyłych czekały również inne liczne atrakcje, takie jak: pokazy służb mundurowych, stoiska lokalnych instytucji, firm, mistrza kuchni myśliwskiej oraz stoisko związane z historią Lasów Państwowych, dotyczącej w szczególności umundurowania i akcesoriów leśnych. Na scenie zagościł m.in. Zespół Sygnalistów Myśliwskich – Galindowe Rogi, który swym wystąpieniem zaprezentował szerokiej rzeszy zgromadzonych cząstkę naszej kultury łowieckiej. W programie były również gry i zabawy dla najmłodszych pod namiotami – układanki, zgadywanki, leśne koło fortuny oraz gry zręcznościowe i planszowe. Nie zabrakło również dmuchańców, gdzie na dzieci czekała również klasyczna wata cukrowa i malowanie twarzy. Służby mundurowe prezentowały sprzęt i pojazdy, a chętni mogli oddać krew w mobilnym punkcie pobrań. Atrakcją dla nieco starszych były quady i możliwość przejechania się tym sprzętem oraz szybki kurs strzelania z łuku wraz z członkami Grupy Łucznictwa Tradycyjnego ze Zbucza.

Na stoiskach edukacyjnych przybliżana była historia leśnictwa na terenach Polski oraz różne ciekawostki ze świata roślin i zwierząt — m.in. zbiory entomologiczne na stoisku studentów leśnictwa z Politechniki Białostockiej, gabloty z różnymi próbkami nasion drzew i krzewów występujących w polskich lasach.

Po oficjalnych powitaniach wniesiono olbrzymi tort, który pokroił obecny w Hajnówce dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku — Tadeusz Wilczyński i nadleśniczy hajnowski Tomasz Ginszt.

Dzięki obecności Klubu Dian podczas tego wydarzenia kobiety polujące miały możliwość reprezentacji środowiska łowieckiego i aktywnie uczestniczyć w jego rozwoju. Klub Dian PZŁ odgrywa istotną rolę w promowaniu łowiectwa jako pasji dostępnej i atrakcyjnej dla kobiet, co przyczynia się do zmiany postrzegania łowiectwa w społeczeństwie.

Tekst: Sawoniewska Monika

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱