Diana – Bogini Łowów i wilki
W dniach 3-4 września br odbyły się jubileuszowe – X Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej, a tematem przewodnim była „Diana- Bogini Łowów i kobieta w kulturze łowieckiej na przestrzeni wieków ”.
Tradycyjnie już w sobotę na strzelnicy PZŁ w Karakulach k/Białegostoku , myśliwi rywalizowali o miano najlepszego strzelca podczas zawodów strzeleckich.
W tym czasie w Czarnej Białostockiej leśnicy, myśliwi , naukowcy i zaproszeni goście, którzy licznie przybyli na V Międzynarodowe Seminarium Naukowe , dyskutowali o roli kobiety w kulturze łowieckiej na przestrzeni wieków i wilkach.
Ale zanim to nastąpiło , zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – Piotr Czyżyk oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarna Białostocka – Janusz Samociuk wręczyli Jackowi Sakowiczowi -leśniczemu Nadleśnictwa Czarna Białostocka i myśliwemu ( na zdj. ) oraz Pawłowi Świątkiewiczowi – wielkiemu miłośnikowi Puszczy Knyszyńskiej, który jej piękno uwiecznia na fotografiach, Kordelasy Leśnika Polskiego , które jako najwyższe wyróżnienie nadawane przede wszystkim pracownikom Służby Leśnej, jest też przyznawane osobom spoza leśników w dowód ich szczególnych zasług dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej.
Oba tematy zaproponowane przez organizatorów seminarium były niezwykle pasjonujące i intrygujące tym bardziej , że do dyskusji włączyły się kobiety polujące z Polski i Litwy : Alicja Milewska – prezes Podlaskiego Klubu Dian , mówiła o „Dianie , bogini łowów i kobiecie w kulturze łowieckiej na przestrzeni wieków”, dr. Gintarė Sabalinkienė – Diana z Litwy , wystąpiła z referatem „Kobieta w litewskim myślistwie”, prof. Henryk Okarma – w niezwykle interesujący sposób przedstawił „Aktualne problemy gospodarowania populacją wilka w Polsce”, dr Joanna Harmuszkiewicz , kobieta niezwykła , która od lat tropi , podpatruje i potrafi naśladować mowę wilków, a od niedawna też poluje, wygłosiła referat pt. „Oportunizm i specjalizacja pokarmowa wilków na przykładzie Puszczy Augustowskiej”, dr. Renata Špinkytė-Bačkaitienė – przygotowała referat pt „Wilk – polowania na Litwie”, Paweł Świątkiewicz pokazał „Wilka w obiektywie”, a na zakończenie Marek Krzemień – przybliżył zebranym zasługi św. Jana Gwalberta – patrona leśników .
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali publikacje autorstwa Alicji Milewskiej – „Diana Bogini Łowów” oraz Marka Krzemienia – „ Święty Jan Gwalbert – patron leśników”.
Bogini Łowów w magiczny sposób zgromadziła niespotykaną dotąd na seminarium ilość polujących pań , nie tylko z Podlasia , ale z Olsztyna i Litwy. Licznie przybyłe członkinie Podlaskiego Klubu Dian, działającego od niedawna przy ZO PZŁ w Białymstoku, zyskały nową koleżankę , dr Joannę Harmuszkiewicz , która wstąpiła w szeregi Klubu. Diany z Litwy i Podlasia nawiązały kontakt i już mają plany na wspólne spotkania , polowania i promowanie łowiectwa w Polsce i na Litwie, a Magda Langer z Krakowa , która choć nie poluje, z pasją fotografuje myśliwych i to niezwykłe spotkanie uwieczniła . Panowie w mundurach myśliwskich i leśników z nieukrywaną sympatią i rycerskością deklarowali swoje wsparcie koleżankom po strzelbie nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.
Wspólne zdjęcie Podlaskich Dian z goszczącymi na seminarium koleżankami : dr. Gintarė Sabalinkienė i dr. Renata Špinkytė-Bačkaitienė ( Litwa), Alicja Milewska , Dorota Michalak (Olsztyn),dr. Joanna Harmuszkiewicz, Ewa Majewska , Agnieszka Kasińska , Paulina Puchalska Paulina Herman i Magda Langer z rysiem ( Kraków).
Atmosfera spotkania była niezwykle miła i koleżeńska , i z pewnością przeciągnęłaby się o wiele dłużej gdyby nie to , że następnego dnia , przed południem zaplanowana była msza w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej . Przed ołtarzem wykonanym z poroży jeleniowatych oraz wizerunkiem św. Eustachego – patrona leśników i myśliwych, w niedzielę 4 września br. stawiły się poczty sztandarowe wielu kół łowieckich z naszego okręgu i delegaci Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia aż z Krakowa , przybyli też myśliwi , leśnicy, zaproszeni goście i okoliczni mieszkańcy , a po nabożeństwie rozpoczął się festyn nad zalewem Czapielówka .
Atrakcje przygotowane przez organizatorów spotkania przyciągały uczestników festynu . W namiotach edukacyjnych można było obejrzeć eksponaty zwierząt leśnych, wystawę trofeów oraz sprawdzić swoją wiedzę z dziedziny leśnictwa. Odbywały się tam konkursy i zabawy o tematyce promującej drewno jako surowiec całkowicie odnawialny, które szczególnie cieszyły się zainteresowaniem dzieci. To one z „darów lasu” czyli szyszek, czapeczek żołędzi i suchych patyczków tworzyły sowy, bobry i wiewiórki. A do tego , swoje zdolności manualne , mogły wypróbować kolorując malowanki na … drewnianych deseczkach. Dorośli i młodzież z zawziętością próbowali swoich sił w posługiwaniu się piłą ręczną przy piłowaniu drewnianego bala. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z sadzonkami drzew i krzewów, gdzie można było uzyskać fachowe porady dotyczące sadzenia, wymagań i komponowania roślin na działce lub w przydomowym ogrodzie.
Długa kolejka ustawiła się do pieczonego dzika, którego przygotował i serwował Jacek Sakowicz.
Uczestnicy festynu z zainteresowaniem oglądali piękne zdjęcia Pawła Świątkiewicza, wielkiego miłośnika Puszczy Knyszyńskiej i obrazy Piotra Lewińskiego – myśliwego i leśnika, który inspiracji do tworzenia szuka w kniei.
W tym czasie nad Zalewem Czapielówka słychać było dźwięki Miejskiej Orkiestry Dętej z Białegostoku. Tradycyjnie, jak co roku rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Hubertowskie Jadło”, gdzie można było skosztować potraw przygotowanych przez uczestników w kategoriach: bigos myśliwski, potrawy z ziemniaków i leśne rarytasy. Jury miało twardy orzech do zgryzienia , bo wszystkie potrawy były pyszne, ale złociste , chrupiące placki ziemniaczane z borowikami okazały się prawdziwym rarytasem i to one zdobyły pierwszą nagrodę w jednej z kategorii konkursu. Na scenie odbywały się koncerty reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ „Hubertus” z Kwidzyna, solistów zespołu „Belcanto” z Domu Kultury w Czarnej Białostockiej, zespołów „I o to chodzi” oraz „Sakseufonia” i Trio Akordeonowego „Akord, a na zakończenie zespołu „Avanti”.
Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej od dziesięciu już lat przyciągają coraz większe rzesze miłośników lasu oraz osób zainteresowanych kulturą łowiecką , która, w czasach kiedy myślistwo nie stanowi już jedynego sposobu zdobywania pożywienia jak przed wiekami, dzięki takim spotkaniom , staje się społeczeństwu bliższa i bardziej zrozumiała . To dobrze , bo chociaż czasy się zmieniły , łowiecka pasja przekazana nam w genach przez naszych przodków wciąż w nas drzemie , dostarcza nam wielu niezwykłych przeżyć i jest inspiracją do tworzenia .
Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Gmina Czarna Białostocka, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku, parafia pw. Św. Rodziny i Dom Kultury Czarnej w Białostockiej.