Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Białystok

Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudatio Si

Pod takim tytułem dnia 15 października 2016 roku w gmachu Sejmu odbyła się międzynarodowa konferencja. Organizatorami byli Minister Środowiska profesor Jan Szyszko i Prefekt Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej Gerhard Kardynał Muller. Honorowym patronatem konferencję objął prezydent RP Andrzej Duda. Czym zatem jest encyklika Laudato Si? W skrócie można ją określić jako list otwarty do wszystkich ludzi, napisany przez papieża Franciszka, by zwracać szczególną uwagę na rosnące zagrożenia dla środowiska a więc także dla zdrowia i dobrobytu ludzi. W liście tym papież Franciszek zwraca uwagę ,że zasoby naszego wspólnego domu jakim jest Ziemia są ograniczone. Słowa Stwórcy ,,panujcie nad …. wszelkim stworzeniem” zobowiązują nas do odpowiedzialnego korzystania z dóbr, pamiętając o przyszłych pokoleniach.

 Konferencję rozpoczął Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, powitaniem prelegentów i uczestników. Następnie Małgorzata Sadurska, Szefowa Kancelarii Prezydenta RP odczytała list od Prezydenta Andrzeja Dudy, który mocno akcentował, że działalność człowieka nie może pogarszać środowiska przyrodniczego. W takim samym duchu był list od Pani Premier Beaty Szydło, który odczytał wicepremier Mateusz Morawiecki. Część referatową rozpoczął Gerhard Kardynał Muller. Głównym przesłaniem wystąpienia Kardynała było to, by ,,słyszeć wołanie Ziemi i krzyk biednych”. Minister Środowiska prof. Jan Szyszko w referacie ,,Zrównoważony rozwój a polityka klimatyczna w świetle istniejących zagrożeń ‘’ podkreślał, że pomimo iż użytkujemy polskie lasy przez pozyskiwanie drewna czy użytkowanie łowieckie, to tych zasobów nam przybywa i na tym właśnie polega zrównoważony rozwój. Człowiek rozumiejący zależności w przyrodzie nie zrobi jej krzywdy. Edukacja jest więc tu podstawą. Prelegenci z Niemiec, Włoch, USA oraz Rosji mówili o zagrożeniach dla klimatu, o zmniejszających się zasobach wody słodkiej, o roli nauki i edukacji w zrównoważonym rozwoju i w świetle encykliki Laudato Si. W konferencji uczestniczyli słuchacze z Europy, Azji, Afryki i Ameryki.

 Maria Grzywińska

Zdjęcia:R.Grzywiński

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱