Historia Jedności spisana
W połowie września myśliwi Koła Łowieckiego „Jedność” w Białymstoku spotkali się na strzelnicy myśliwskiej Zarządu Okręgowego PZŁ w Białymstoku na pikniku strzeleckim. Nemrodzi, jak co roku, mieli okazję do sprawdzenia ustawień broni oraz szlifowania swoich umiejętności strzeleckich.
Tegoroczne spotkanie, miało dodatkowy cel. Odbyła się promocja książki pt. Historia Koła Łowieckiego Jedność w Białymstoku autorstwa Janusza Darewicza i Grzegorza Dworakowskiego.
Janusz Darewicz jako autor tekstu w bardzo ciekawy sposób opisał historię koła wywodząc ją od prastarych puszcz porastających tereny dzisiejszych łowisk. Przypomina czytelnikom, że na terenach dziś użytkowanych przez Koło Jedność odbywały się królewskie polowania a przez wieki z dobrodziejstw puszczańskich ostępów korzystało wiele zacnych rodów i osób. Dziś na terenie Puszczy Knyszyńskiej oraz dawnej Puszczy Nowodworskiej gospodarkę łowiecką prowadzi Koło Łowieckie Jedność w Białymstoku. Autor opisuje moment powstania koła oraz liczne fakty związane z prowadzoną gospodarką łowiecką na przestrzeni dziesięcioleci.
Część opisowa książki przeplata się z licznymi fotografiami przyrodniczymi autorstwa Grzegorza Dworakowskiego. Sposób ich prezentacji sprawia, że książkę tę można traktować jako album fotograficzny o tematyce łowieckiej. Połączenie części opisowej z obrazami powoduje, że książka ta jest atrakcyjna nie tylko dla miłośników łowiectwa.
Uroczystości związane z promocją książki uświetnili swoją obecnością:
• Dariusz Krasowski – Łowczy okręgowy ZO w Białymstoku
• Krzysztof Koroluk – Usługowy Zakład Poligraficzny „Bieldruk” Sp.j. P.A.Dąbrowscy
• Krzysztof Gryszko – Prezes Zarządu Podlaskiego Przedsiębiorstwa Mięsnego w Białymstoku
• Wiktor Konończuk – Dyrektor Skupu i Przetwórstwa Dziczyzny PPM w Białymstoku
• Bogusław Lech – Łowczy KŁ Podmuch w Białymstoku
• Jacek Sakowicz – przedstawiciel Nadleśnictwa Czarna Białostocka
Inicjatywa kolegów z Koła Łowieckiego „Jedność” w Białymstoku zasługuje na najwyższe uznanie. Pamięć o tradycjach łowieckich i upamiętnienie ich w formie książki jest niezwykle ważne. Wszak społeczności, które zapominają o swojej historii nie mają przeszłości – ani przyszłości. Działania podejmowanie przez naszych kolegów potwierdzają, że łowiectwo na Podlasiu ma się dobrze i z nadzieją pozwalają patrzeć na przyszłość.