Międzynarodowy Szkolno – Akademicki Konkurs w Szlachetnej Sztuce Wabienia Jeleni „ BIAaUUUUwieża”

W dniu 8 czerwca 2024 r. w Technikum Leśnym w Białowieży odbył się pierwszy Międzynarodowy Szkolno – Akademicki Konkurs w Szlachetnej Sztuce Wabienia Jeleni „ BIAaUUUUwieża „, jako wspólna inicjatywa Polskiego Związku Łowieckiego Okręg Białystok, Fundacji Magnifika, Klubu Wabiarzy Jeleni oraz Technikum Leśnego w Białowieży. Wydarzenie to pod honorowym patronatem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. PZMŁ – Polski Związek Młodzieży Łowieckiej, również objął patronatem te przedsięwzięcie. Nadrzędnym celem owych zmagań wśród młodzieży jest krzewienie kultury i tradycji oraz integracja środowisk łowieckich z Polski i krajów europejskich.

Wabienie  jelenia za pomocą różnych dźwięków i technik, jest popularną praktyką wśród myśliwych i przyrodników , ale także formą kontaktu z naturą i sposób na podtrzymywanie wielowiekowych tradycji. Polega ona na naśladowaniu odgłosów, które wydają jelenie, aby przyciągnąć je w określone miejsce. Skuteczne wabienie wymaga cierpliwości i praktyki oraz odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Dla wielu myśliwych jest ono  niezwykle satysfakcjonującą częścią polowania i obserwacji przyrody, zwłaszcza podczas rykowiska.

Za zamysł zorganizowania tak znamienitego wydarzenia odpowiedzialni są Piotr Krajewski ( KŁ „ Sokół Supraśl „ ), Marek Glad ( KŁ „ Puszcza Białowieża ” , Nadleśnictwo Białowieża ) oraz Przemysław Masłowski ( KŁ „ Leśnik ” przy RDLP w Białymstoku ). Jako obserwatorzy uczestniczyli w Akademickich Mistrzostwach Europy w Kostelcu nad Cernymi Lesy w Czechach w 2023. Po tym wyjeździe wywiązała się konwersacja wraz z Moniką Żmiejko, Jolantą Kulikowską oraz Edytą Sawicką  z Fundacji Magnifika aby zorganizować w Polsce podobne .

Koncepcja odnośnie międzynarodowego charakteru konkursu miała również swój początek podczas mistrzostw w Czechach. Nasi młodzi wabiarze, którzy uczestniczyli w imprezie w 2023 roku  nawiązali wiele koleżeńskich a czasem wręcz przyjacielskich kontaktów trwających do dnia dzisiejszego. Z owych relacji wynikła współpraca również na tym polu. I tak w konkursie wzięło udział łącznie 45 uczestników z Polski, Czech, Słowacji i Litwy.

Imprezę prowadzili Anna Chotecka oraz  ubiegłoroczny akademicki mistrz wabienia jeleni z Czech Jakub Górecki. Nadmienić należy, że do debiutanckiego  wydarzenia z 8 czerwca  konkursu dla młodzieży  z podziałem na kategorie początkujący oraz  zaawansowani, w naszym kraju jeszcze nie było. Podział ten wynikł z zamysłu aby urozmaicić to wydarzenie ale przede wszystkim aby zachęcić młodzież do udziału w konkursie, w którym każdy będzie miał równe szanse . Początkujący uczestnik, który nigdy nie występował w tego typu konkursach, zapewne nie mógłby się równać doświadczeniem i umiejętnościami z tym z grupy zaawansowanej Po uprzednim losowaniu numerów startowych przez uczestników oraz ich rozgrzewce, sędziowie zajęli przystosowane do swego zadania miejsca, aby tylko i wyłącznie „ na słuch „ oceniać adeptów tejże szlachetnej sztuki.

Wśród sędziów oceniających zmagania młodych wabiarzy znaleźli  się :

1.Jacek Pszczółka -sędzia główny – Klub Wabiarzy Jeleni

2.Marek Witczak-leśnik, wabiarz,

3.Hubert Nadolny- leśnik ,wabiarz, uczestnik Mistrzostw Polski i Europy w wabieniu

4.Marcin Bobola- wabiarz ,członek Tagart Team,

5.Miro Policek- słowacki sedzia, wabiarz uczestnik Mistrzostw Europy, aktualny wicemistrz Europy w kategorii drużynowej

6.Tomas Tresky- czeski sędzia, wabiarz, aktualny mistrz Europy w kategorii drużynowej.

 

Konkurs wabienia jeleni, przed ogłoszeniem wyników uświetnił prelekcją oraz pokazem umiejętności Maciej Chotecki – prezes Sekcji Wabienia Drapieżników Klubu Wabiarzy PZŁ. Miłośnicy wabienia drapieżników otrzymali nieocenioną wiedzę popartą wielkim doświadczeniem, często nigdzie nie publikowaną więc była to nie lada gratka dla obecnych.

W kategorii początkujących młodych wabiarzy, zwycięstwo przypadło Tomaszowi Sieńczukowi z Technikum Leśnego w Białowieży. Od początku jego umiejętności w precyzyjnym i nad wyraz naturalnym naśladowaniu odgłosów jeleni uzyskało najwyższą punktację jury. Drugie miejsce zdobył Paweł Sierota z Technikum Leśnego w Miliczu, a trzecie miejsce Stepan Horn z Ceska Lesnicka Akademie Trutnov.

Jak sama nazwa wskazuje – kategoria zaawansowana, to zacięta rywalizacja umiejętności na bardzo wysokim poziomie, często przekraczających te dorosłych wabiarzy. Bartłomiej Radecki z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu zdobył pierwsze miejsce, wykazując się niesamowitą techniką i umiejętnościami. Drugie miejsce zajął Daniel Simanek z Ceska Lesnicka Akademie Trutnov, a trzecie Jakub Nadolny z Zespołu Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju.

Uczniowie  Technikum Leśnego w Białowieży wywalczyli pierwsze miejsce w kategorii drużynowej. Do owego miejsca na podium przyczynili się dzięki wspaniałym występom  Tomasz Sieńczuk, Patryk Piekarz i Mateusz Korzeniecki. Drugie miejsce zajęła Ceska Lesnicka Akademie Trutnov, a trzecie przypadło Technikum Leśnemu w Miliczu.

Jedno z wyróżnień nich zdobył najmłodszy uczestnik konkursu Stepan Hubert Mikyta, zaledwie dziewięcioletni entuzjasta wabienia jeleni. Zapał, odwaga i entuzjazm od samego początku został doceniony przez około 150 osobową publiczność oraz jury. Tytuł najlepszego wabiarza Technikum Leśnego w Białowieży, jako kolejne wyróżnienie, przypadł Tomaszowi Sieńczukowi, który wyróżnił się nie tylko w swojej kategorii, ale również jako członek zwycięskiej drużyny.

Konkurs wabienia jeleni w Białowieży okazał się nie tylko wspaniałą okazją do zmagań pomiędzy uczestnikami, ale także do kultywowania tradycji i integracji młodych miłośników przyrody. Dzięki takim wydarzeniom oraz ludziom w młodym wieku , owa szlachetna sztuka wabienia jeleni, przetrwa  i będzie miała szansę rozwijać się w przyszłości. Po tak niesamowicie pozytywnym odbiorze ze strony wszystkich przybyłych na to wydarzenie, już klarują się plany  aby konkurs  już na stałe wpisał się w kalendarz.

Dziękujemy za wsparcie i pomoc naszym darczyńcom :

Województwo Podlaskie

Technikum Leśne w Białowieży

Fundacja Magnifika

PZMŁ – Polski Związek Młodzieży Łowieckiej

ZO PZŁ Warszawa

ZO PZŁ Białystok

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Nadleśnictwo Hajnówka, Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Krynki, Lasy Państwowe

Bóbr Technika Leśna

Podlaskie Przedsiębiorstwo Mięsne Białystok

Brać Łowiecka – miesięcznik myśliwych i sympatyków łowiectwa

Łowiec Polski

Nadleśnictwo Białowieża

Nadleśnictwo Browsk

Koło Łowieckie „Żuraw” w Brańsku

Koło Łowieckie „Jarząbek” w Białymstoku

Koło Łowieckie „Leśnik” przy RDLP w Białymstoku

Koło Łowieckie „Głuszec” w Białymstoku

Koło Łowieckie „Puszcza” w Białowieży

Zakon Kawalerów Orderu Złotego Jelenia

Koło Łowieckie „Boruta” w Białymstoku

Koło Łowieckie „Sokół” w Supraślu

Koło Łowieckie „Brzask” w Warszawie

Koło Łowieckie „Dzik” w Czeremsze

Koło Łowieckie „Podmuch” w Białymstoku

Koło Łowieckie „Granica” Dołubowo-Wyręby

Koło Łowieckie „Knieja” w Białymstoku

SWAROVSKI OPTIK Hunting

Tagart

Dolasu.pl

Toolco – produkcja akcesoriów opakowaniowych i dachowych, wyroby z drutu

gunbroker.pl

Manix Choroszcz

PHU Rad Serwis

Hubert Sewerynek

Małgorzata Lewandowska

Wiktor i Alina Konończuk

Marek Łuszyński

Paweł Czaplejewicz

Autor : Sawoniewska Monika

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱