Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Białystok

Edukacja dla Natury

,,Obserwacje przyrody  prowadzą nas bliżej prawdy niż ludzka logika”

Heribert Kalchreuter – Rzecz o myślistwie, za i przeciw.

,,Edukacja dla Natury” – pod tym tytułem Zarząd Okręgowy w Białymstoku rozpoczął cykl spójnych działań, związanych z przekazywaniem wiedzy o przyrodzie. Działania te zapoczątkowano 24 września 2021 r., organizując w Urzędzie Marszałkowskim seminarium, w którym uczestnikami  byli nauczyciele szkół podstawowych i średnich, przedstawiciele domów kultury i bibliotek, samorządowcy, przedstawiciele służb weterynaryjnych, parków, leśnicy i myśliwi, a także reprezentacja Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży.  W imieniu Marszałka Województwa, Pana Artura Kosickiego uczestników przywitała Pani Wiesława Burnos, członek Zarządu Województwa Podlaskiego. W imieniu organizatorów głos zabrał Łowczy Okręgowy Dariusz Krasowski, witając i dziękując za tak liczne przybycie. W rolę prowadzącego wcielił się Dariusz Piszczatowski, pomysłodawca, członek Komisji Promocji i jeden z organizatorów. ,,Historia i współczesność edukacji przyrodniczej” to tytuł  wystąpienia Moniki Szima –Efinowicz, wieloletniego nauczyciela, myśliwego, a obecnie dyrektor Muzeum Ślężańskiego w Sobótce koło Wrocławia. ,,W edukacji najważniejsza jest umiejętność planowania i prognozowania, bo to, jak dzisiaj wyedukujemy nasze dzieci będzie skutkować tym, w jakim świecie będziemy żyli za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat „ mówiła prelegentka. Podała też przykład edukacji fińskiej, jako godny przeniesienia na nasz grunt. Otóż Finowie stworzyli taki system edukacji, w którym młody człowiek jest nastawiony na praktykę i na relację z przyrodą, bo obecność dzieci w świecie przyrody pozwala na rozwijanie różnych talentów, uczy odpowiedzialności i koncentracji. Tam uczeń nie ma za zadanie zanotować, jak wygląda element przyrody, ale ma pójść i to zobaczyć w terenie. Kolejny prelegent – Dariusz Piszczatowski przybliżył zebranym dwa tematy: ,,Sens istnienia gospodarki łowieckiej” i ,,Zbieracze, łowcy przeciw algorytmom”. Szczególnie drugi temat wywołał duże zainteresowanie. Dyrektor warszawskiego ZOO, dr Andrzej Kruszewicz w ciekawej prezentacji pokazał hipokryzję człowieka w jego relacjach ze zwierzętami. Chcemy chronić coś, co nas nie dotyczy albo jest daleko. Piotr Kozłowski, w zastępstwie Marceliny Puchalskiej- prezes Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży omówił temat ,,Ekologia wyzwaniem współczesności”,  a także omówił historię powstania, cele   i dokonania Fundacji.

Po skończonych prelekcjach wywiązała się ciekawa dyskusja  ukierunkowana na pilną potrzebę współpracy różnych środowisk w celu właściwej edukacji naszych dzieci   i młodzieży. Edukacja przyrodnicza jest prawdą – to jedno ze stwierdzeń Moniki Szima – Efinowicz i    prawdę będziemy przybliżać w kolejnych działaniach.

Darz Bór

Maria Grzywińska  

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱