Przedstawiciel ZO PZŁ w Białymstoku wziął udział w konferencji zorganizowanej w dniu 23.04.2025 r. przez Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Pryszczyca- aktualne zagrożenia”.
Polska jest krajem wolnym od pryszczycy, ale w związku z ogniskami chorobowymi w Słowacji i Węgrzech konieczny jest stały monitoring przez myśliwych naszych łowisk pod kątem ewentualnych upadków jeleni, saren i dzików. W przypadki zauważenia padłych zwierząt, które wykazują objawy obecności tej choroby, należy niezwłocznie powiadomić o tym właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii oraz postępować zgodnie z jego wytycznymi.
Pryszczyca (Foot and Mouth Disease, FMD) to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa atakująca zwierzęta parzystokopytne, zarówno domowe, jak bydło, świnie, owce i kozy, jak i dzikie. Wywoływana jest przez wirusa z rodzaju Aphthovirus należącego do rodziny Picornaviridae. Charakteryzuje się występowaniem pęcherzy i owrzodzeń na błonach śluzowych jamy ustnej, języku, wargach, w przestrzeniach międzyracicowych oraz na wymieniu. Objawy obejmują gorączkę, ślinotok, kulawiznę, utratę apetytu oraz spadek produkcji mleka. Choroba rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami, a także pośrednio przez zanieczyszczoną paszę, wodę, sprzęt, odzież czy środki transportu. Wirus może być również przenoszony drogą powietrzną na znaczne odległości. Pryszczyca nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka, ale powoduje poważne straty ekonomiczne w hodowli zwierząt, a jej zwalczanie wiąże się z koniecznością eliminacji zakażonych stad oraz restrykcjami w handlu międzynarodowym.